Lietuva yra endeminė erkinio encefalito ir Laimo ligos šalis, registruojamas sergamumas šiomis ligomis – vienas didžiausių Europoje.
Sergamumo rodiklis EE 100 tūkst. gyventojų 2021 m. buvo 13,1 atv./100 tūkst. gyventojų. 36,6 % mažesnis nei 2020 m. (24,3 atv./ 100 tūkst. gyventojų).
Didžiausias sergamumas pagal amžiaus grupes 2021 m. užregistruotas 55-64 m. ir 65-74 m. amžiaus grupėse (atitinkamai 19,7 ir 21,1 atv./100 tūkst. gyv.).
Kaip ir kasmet, didelę visų susirgusiųjų EE dalį (28,0 %) 2021 m. sudarė pensininkai ir bedarbiai.
Daugiau informacijos:
https://nvsc.lrv.lt/.../ligu.../e/erkinis-encefalitas/
https://nvsc.lrv.lt/.../ligu-aprasai.../l-1/laimo-liga/
https://nvsc.lrv.lt/.../2022%2B%2BEPL%2Bapzvalga...
Visuomenės sveikatos specialistė Justė Staševičienė
Kovo 14 dieną Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijos 7–8 klasių mokiniai dalyvavo Jurbarko VSB organizuotoje paskaitoje „Psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija“. Lektorius Artiomas Šabajevas aiškiai ir suprantamai paaiškino, kas yra psichoaktyviosios medžiagos, kokį poveikį jos daro žmogaus organizmui ir kaip vystosi priklausomybė, skatino mokinius susimąstyti apie savo pasirinkimus. Mokiniai turėjo galimybę užduoti klausimus, pasidalinti savo mintimis ir diskutuoti apie tai, su kokiais iššūkiais gali susidurti realiame gyvenime.
Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Irena Masaitytė
Terminas laikysena apibrėžiamas kaip gebėjimas išlaikyti stabilią statinę ar dinaminę kūno padėtį erdvėje. Apibūdinant laikysenos sutrikimus skirtingų šalių mokslininkų nuomonės kartais skiriasi, todėl laikysenos sutrikimams nusakyti naudojami įvairūs terminai: ydinga laikysena, netaisyklinga laikysena, asimetrinė laikysena.
Laikysenos sutrikimai yra viena iš labiausiai paplitusių sveikatos problemų tarp mokyklinio amžiaus vaikų. Kai kuriuose tyrimuose teigiama, kad vaiko kūno laikysenos sutrikimų raida yra susijusi su sparčiausio augimo tempo laikotarpiais, kurie atitinka mokyklinio amžiaus (6–7 m.) ir brendimo (12–16 m.) pradžią.
Remiantis Higienos instituto duomenimis, 2023 m. daugiau nei 60 tūkstančių 0–17 m. amžiaus vaikų buvo diagnozuotos jungiamojo audinio ir raumenų bei skeleto ligos . Tais pačiais metais diagnozuota 20 615 nenormalios laikysenos atvejų tarp 0–17 metų amžiaus vaikų (4,1 proc. visų vaikų, apsilankiusių sveikatos priežiūros įstaigose), 8 594 skoliozės atvejai (1,7 proc. visų vaikų, apsilankiusių sveikatos priežiūros įstaigose).
Stebima, kad mokiniai daugiau laiko praleidžia prie televizoriaus, kompiuterio, planšetės, išmaniojo telefono ir kitų prietaisų.
Gyvensenos tyrimų duomenimis, per stebimą laikotarpį beveik 6 proc. daugiau vaikų prie ekranų praleido 4 ir daugiau valandų per dieną. 2020 m. 9 klasės mokiniai 2,5 karto dažniau nei 5 klasės mokiniai (atitinkamai 35,6 proc. ir 14,4 proc.) nurodė, kad 4 ir daugiau valandų praleido prie ekranų.
Dauguma mokslininkų sutaria, kad nutukimas ar per mažas svoris gali turėti įtakos netaisyklingai ar prastai laikysenai, taip pat prastesnės laikysenos yra vaikai ir paaugliai, kurie nesportuoja arba pasyviai leidžia laisvalaikį, palyginti su tais, kurie reguliariai sportuoja ar aktyviai leidžia laisvalaikį.
Taip pat moksliniai tyrimai rodo, kad kuprinių nešiojimo būdas, svoris, tipas ir kitos savybės taip pat turi poveikį mokinių kūno laikysenai. Nustatyta, kad 13–15 metų amžiaus vaikų asimetrinė pečių padėtis yra susijusi su perkrovomis ir mokyklinių krepšių nešimu vienoje pusėje.
Nekoreguojant netaisyklingos laikysenos tikėtini stuburo pažeidimai, kvėpavimo ar kraujotakos sistemų pokyčiai, bloginantys gyvenimo kokybę.
Daugiau informacijos:
https://visuomenessveikata.hi.lt/vaiku-laikysenai.../
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Justė Staševičienė
POLA KORTELĖ
POLA kortelės projekto tikslas – pagerinti onkologinių pacientų gyvenimo kokybę: sumažinti finansinę naštą, suteikti gerų emocijų ir pozityvumo, parodyti visuomenės solidarumą, paramą ir pagalbą, kad sergantieji vėžiu jaustųsi pilnaverčiais visuomenės nariais, nes kartu sveikti – lengviau.
Daugiau informacijos:
https://pola.lt/pola-kortele/#apie-pola-kortele
https://pola.lt/naujausios-pola-korteles-nuolaidos/
https://pola.lt/pacientu-gidai/
Nuo 2025 m. kovo mėn. kviečiame į nemokamas treniruotes!
Treniruočių metu bus atliekami jėgos, tempimo pratimai, atsižvelgiant į dalyvių fizinį pajėgumą.
Treniruotės finansuojamos iš Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro lėšų.
Veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. 2330 "Dėl Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo tvarkos aprašo patvirtinimo".
Nuo 2025 m. kovo 5 d. kviečiame į nemokamas grupines sveikatinamojo fizinio aktyvumo mankštas 65 m. ir vyresnius Pagėgių savivaldybės gyventojus.
Būtina išankstinė registracija skelbime nurodytu kontaktu
Paslaugos finansuojamos iš Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro lėšų.
Veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. V-119 "Dėl Sveikatinamojo fizinio aktyvumo skatinimo mokymų, skirtų vyresnio amžiaus asmenims, vykdymo savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Nuo 2025 m. kovo mėn. Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teiks nemokamas mankštų trenerės paslaugas Pagėgių savivaldybės baseine Vilniaus g. 46.
Mankšta vandenyje yra daugelio ligų gydymo ir profilaktikos priemonė, todėl vandens mankštos tinka ir sveikiems, ir kenčiantiems nugaros, juosmens skausmus žmonėms taip pat sergantiesiems sąnarių ligomis, po traumų ir ortopedinių operacijų.
Treniruotės finansuojamos iš Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro lėšų.
Veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. 2330 "Dėl Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo tvarkos aprašo patvirtinimo".
NUTIKO SUKREČIANTIS ĮVYKIS?
Kviečiame kreiptis į „Mobilią psichologinių krizių įveikimo komandą“ ir gauti pagalbos.