Nemokami sveikatinamojo fizinio aktyvumo užsiėmimai jogos pagrindu Smalininkuose
Joga – viena seniausių, o galbūt ir seniausia fizinio aktyvumo forma, atsiradusi Indijoje, ir jos istorija siekia 5 tūkst. metų. Ilgą laiką jogos nauda sveikatai buvo pagrįsta ne įrodymais, o tikėjimu ir patikimų kiekybinių tyrimų ilgą laiką trūko. Mokslininkams pradėjus išsamiai aprašyti jogos teikiamą naudą, šiandien turime pakankamai daug tyrimų, kurie pagrindžia pozityvią jogos įtaką sveikatai.
Jogos nauda fiziniam kūnui:
- Didiną lankstumą. Reguliarus jogos asanų (pozų) praktikavimas gerina lankstumą, palaiko bei didina sąnarių amplitudes. Fiziologinio lankstumo išlaikymas padeda sumažinti traumų ir sąnarių skausmo riziką.
- Stiprina raumenis. Atliekant jogą įtraukiamas didelis kiekis raumenų, kurie atliekant skirtingus pratimus dirba vis kitokiu režimu: kartais išvystoma raumenų jėga statiškai, kitais atvejais koncentriškai (susitraukiant) ar ekcentriškai (išilgėjant). Užsiimant joga didėja pilvo, rankų bei kojų raumenų tonusas, tokiu būdu yra stiprinami raumenys bei didinamas ištvermingumas.
- Stiprina širdies ir kraujagyslių sistemą. Joga gali būti ramesnė, atpalaiduojanti arba aktyvesnė kaip „Vinyasa“ ar „Power yoga“. Pastarųjų metu suaktyvėja širdies ritmas, stimuliuojama širdies kraujagyslių sistema, dėl to jaučiamas teigiamas poveikis: mažėja kraujo spaudimas, minutinis pulsas ramybės metu bei mažėja širdies ligų rizika.
- Stiprina kvėpavimo sistemą. Užsiimant jogą didelis dėmesys yra skiriamas kvėpavimo technikoms, o tai didina plaučių tūrį, stiprina kvėpavimo raumenis ir bendrai gerina visos kvėpavimo sistemos funkcijas.
Jogos nauda psichikos sveikatai:
- Mažina stresą ir nerimą. Joga plačiai pripažįstama kaip efektyvus būdas mažinti streso lygį. Užsiimant joga yra sumažinamas kortizolio dar kitaip žinomo kaip streso hormono kiekis organizme bei išsiskiria nuotaiką gerinantys neurotransmiteriai. Fizinio aktyvumo, kvėpavimo kontrolės ir meditacijos kombinacija jogoje padeda reguliuoti nuotaiką, mažinti depresijos simptomus, tad ypatingai tinka žmonėms sergantiems psichikos ligomis kaip depresija.
- Didina susikaupimą. Joga apima susikaupimą į kvėpavimą, kūno suvokimą erdvėje, o tai žmonėms padeda ugdyti dėmesingumą. Tą pagrindžia ir moksliniai tyrimai, kurie rodo, jog reguliarūs jogos užsiėmimai gerina atmintį ir dėmesio koncentraciją.
- Gerina miego kokybę. Greitas gyvenimo tempas ir stresas yra šiuolaikinės visuomenės iššūkis, dėl šios priežasties ne retas asmuo susiduria su nemiga ar kitais miego sutrikimais. Joga dėl teigiamo poveikio mažinant stresą gali pagerinti miego kokybę, o praktikuojami atsipalaidavimo metodai padeda nuvyti šalin mintis apie darbą ir sumažinti nemigos simptomus.
Tad visapusiškos jogos naudos negalime paneigti. Ji padeda griaučių raumenų stiprinimui, gerina lankstumą ir koordinaciją, ji akcentuoja kvėpavimo svarbą bei mažiną stresą ir patiriamą įtampą.
! Užsiėmimus veda treneris Eligijus Valskis;
! Užsiėmimai vyksta antradieniais ir ketvirtadieniais 16:30 - 18:00 val., Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centre Snalininkuose, adresu Nemuno g. 30, Smalininkai;
! Veikla finansuojama iš Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro lėšų;
! Veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. spalio 22 d. įsakymu Nr. 2330 "Dėl Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimo tvarkos aprašo patvirtinimo".