LT  |  EN  |  RU      Sitemap 20Sitemap 20
slide 1

Balandžio 18 d. minime Europos pacientų teisių dieną

Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia kartu paminėti Europos pacientų teisių dieną. Aktyvios pilietybės tinklas kartu su piliečių ir pacientų organizacijomis ėmėsi iniciatyvos organizuoti

Europos pacientų teisių dieną po to, kai 2002 metais buvo paskelbta Europos pacientų teisių chartija, siekianti atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyriausybinių organizacijų, visuomenės narių dėmesį į pacientų teisių svarbą. Visos chartijoje numatytos teisės buvo pagrįstos Europos Sąjungos Pagrindinių teisių chartija. Vienas iš Europos pacientų teisių dienos minėjimo tikslų yra sustiprinti pacientų teisių veikimą visose ES šalyse narėse, įtraukti į pacientų teisių apsaugą šalių suinteresuotus subjektus ir stiprinti jų bendradarbiavimą. Europos Sąjungoje veikia daug organizacijų, besirūpinančių pacientų teisėmis, siekiančių, kad piliečiai, kuo geriau jas išmanytų ir aktyviai naudotųsi suteiktomis galimybėmis.

Europos Komisija informuoja apie 10 pagrindinių ES pacientų teisių:

1. Gauti sveikatos priežiūros paslaugas lankantis kitose ES šalyse.

Vykstant į vietos gydymo įstaigą tereikia su savimi turėti Europos sveikatos draudimo kortelę.

2. Gydytis kitoje šalyje ir atgauti už gydymą sumokėtus pinigus.

Pinigų kompensavimo mechanizmas yra reguliuojamas tam tikrais ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktais.

3. Gauti informaciją apie saugos ir kokybės standartus ES šalyse.

Nuo 2013 m. spalio 25 d. nacionalinis kontaktinis centras privalo pacientams teikti informaciją apie jų teises visoje Europoje. Lietuvos Respublikoje tarpvalstybinio sveikatos priežiūros nacionalinio kontaktinio centro funkcijos priskirtos dviem institucijoms: Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos. 

4. Būti gydomiems kvalifikuoto sveikatos priežiūros personalo.

Visi sveikatos priežiūros profesionalai ES – gydytojai, odontologai, slaugytojai, akušeriai, farmacininkai – privalo būti susipažinę su ES minimaliais reikalavimais sveikatos profesionalams.

5. Gauti medicininių įrašų kopijas.

Pacientas turi teisę gauti visų medicininių įrašų kopijas, jei norėtų užsitikrinti sveikatos priežiūros tęstinumą, gydymą perėmus kitam gydytojui arba nusprendus gydymą tęsti kitoje ES šalyje narėje.

6. Turėti receptą, kuris būtų pripažįstamas ir suprantamas visose ES šalyse.

Europos Komisija yra nustačiusi vienodo receptų atpažinimo tarp ES valstybių narių taisykles ir nustačiusi minimalius elementus, kurie turi atsirasti paciento, keliaujančio į kitą ES šalį, vaistų recepte. Prieš pateikiant vaistus ES rinkai, jie turi gauti leidimą iš šalies narės ar Europos Komisijos. Taip užtikrinama, kad pacientai būtų gydomi vaistais, atitinkančiais griežtus kokybės, saugumo ir efektyvumo standartus.7

7. Turėti galimybę pranešti apie šalutinį vaistų poveikį.

Visi pacientai turi teisę pranešti, apie bet kokias sukeltas šalutines organizmo reakcijas į vaistą tiesiogiai atsakingoms nacionalinėms institucijoms. Taip pat tai galima padaryti tarpininkaujant gydytojui, vaistininkui, slaugei ar kitam sveikatos priežiūros profesionalui.

8. Būti gydomi saugia medicinine įranga.

ES medicininės įrangos standartai vienodai griežtai taikomi visose šalyse narėse pradedant tvarsčiais, baigiant gyvybės palaikymo įranga. Taip siekiama užtikrinti pacientų saugą ir greitą ir saugią prieigą prie inovatyvių technologijų. 

9. Iš donorų gauti vienodai aukštos kokybės kraują, organus audinius ir ląsteles.

ES nustatė vienodas taisykles visoje ES, siekdama užtikrinti, kad visa donorų dovanota medžiaga yra saugi ir itin atidžiai patikrinta. Taip siekiama užkirsti kelią per kraują plintančioms ligoms: ŽIV, hepatitui ir kt.

10. ES ir daugybė jos organizacijų rūpinasi, jog visiems pacientams vienodai būtų užtikrintos jų teisės. Bet to nepakanka. Kiekvienas pacientas turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą ir vykdyti savo, kaip paciento, pareigas. Pagal LR pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymą, paciento pareigos yra šios:

  1. Pacientas privalo pasirašytinai susipažinti sujam pateiktomis sveikatos priežiūros įstaigos vidaus tvarkos taisyklėmis, kitais sveikatos priežiūros įstaigos dokumentais ir vykdyti juose nurodytas pareigas.
  2. Pacientas privalo rūpintis savo sveikata, sąžiningai naudotis savo teisėmis, jomis nepiktnaudžiauti, bendradarbiauti su sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojais.
  3. Pacientai, norėdami gauti sveikatos priežiūros paslaugas, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, išskyrus būtinosios sveikatos priežiūros atvejus.
  4. Pacientas turi suteikti sveikatos priežiūros specialistams kuo išsamesnę ir tikslesnę informaciją apie savo sveikatą, persirgtas ligas, atliktas operacijas, vartotus ir vartojamus vaistus, alergines reakcijas, genetinį paveldimumą ir kitus žinomus duomenis, reikalingus tinkamai suteikti sveikatos priežiūros paslaugas.
  5. Pacientas, gavęs informaciją apie jam skiriamas sveikatos priežiūros paslaugas, šio įstatymo nustatytais atvejais savo sutikimą ar atsisakymądėl šių sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo turi patvirtinti raštu.
  6. Pacientas privalo vykdyti sveikatos priežiūros specialistų paskyrimus ir rekomendacijasarba šio įstatymo nustatyta tvarka atsisakyti paskirtų sveikatos priežiūros paslaugų. Pacientas privalo informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie nukrypimus nuo paskyrimų ar nustatyto režimo, dėl kurių jis davė sutikimą.
  7. Pacientas privalo pagarbiai ir deramai elgtissu visaissveikatos priežiūros įstaigos darbuotojais ir kitais pacientais.

Daugiau informacijos apie pacientų teises ir kitus dominančius klausimus galima rasti ir Europos Komisijos tinklalapiuose.

Parengė

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Roberta Armanavičiūtė-Snieganienė

pagal Sveikatos mokymo

ir ligų prevencijos centro informaciją

 

Logo

Logo

NUTIKO SUKREČIANTIS ĮVYKIS?
Kviečiame kreiptis į „Mobilią psichologinių krizių įveikimo komandą“ ir gauti pagalbos.
 

PLAČIAU


Logo

 

KALENDORIUS

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

© 2019 Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461

Please publish modules in offcanvas position.