SEMINARAS „TRADICIŠKAI NETRADICINĖS PSICHOAKTYVIOS MEDŽIAGOS - AR TIKRAI VISKĄ ŽINOME? ATPAŽINIMAS – DIAGNOSTIKA – PAGALBOS ORGANIZAVIMAS“
2019 m. lapkričio 21 d. Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo seminarą „Tradiciškai netradicinės psichoaktyvios medžiagos – ar tikrai viską žinome? Atpažinimas – diagnostika – pagalbos organizavimas.“, kuris vyko Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.
Tą dieną susitikti su medicinos psichologe-psichoterapeute Aina Adomaityte ir dr. Robertu Badaru, gydytoju toksikologu rinkosi pedagogai, socialiniai ir vaikų dienos centrų darbuotojai, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, bendruomenės pareigūnai ir kiti asmenys, kurių darbas susijęs su priklausomybių prevencija.
Pirmoje seminaro dalyje lektorė A. Adomaitytė kalbėjo apie naujausias ir jaunimo tarpe populiariausias narkotines medžiagas, kurios veikia organizmą, gali keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus, o jų poveikis nepaprastas. Viena iš tokių sintetinių “sukurtų narkotinių medžiagų“ (“Designer drugs”), kurios poveikis panašus į narkotikų ar psichotropinių medžiagų. Jos „kuriamos” specialios cheminės struktūros ir daro stiprų poveikį psichikai, nepaisant to, daugelyje šalių yra nekontroliuojamos. Kai šios medžiagos patenka į rinką, paprastai dar nebūna administracinių ir baudžiamųjų priemonių, draudžiančių jų gamybą, platinimą arba vartojimą.
Antroje seminaro dalyje lektorius dr. R. Badaras atkreipė dėmesį, kad tabako bendrovių reklama apie „pasaulį be rūkymo“ su alternatyviais produktais – kaitinamo tabako bei kaitinamo nikotino skysčio elektroninėmis cigaretėmis,- suformuotas mitas, jog elektroninės cigaretės yra alternatyva rūkymui. Tačiau medikai pasitelkę mokslinius tyrimus mato kiek kitokias tendencijas. Vadinamieji popkornų plaučiai – sunkus plaučių uždegimas ir kvėpavimo nepakankamumas yra elektroninių cigarečių rūkymo pasekmė - tvirtino toksikologas. Jo žiniomis, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai paskelbė, kad 37-ių jaunų žmonių mirtys yra siejamos su elektroninių cigarečių vartojimu, dar per pusantro tūkstančių jaunuolių buvo gydoma ligoninėse. Tiek kaitinamojo tabako gaminiai, tiek ir elektroninės – dar gana naujas produktas rinkoje, todėl apie tikrąjį jų poveikį žmogaus organizmui bus galima kalbėti tik po kelerių metų. Baigdamas R. Badaras pabrėžė - „vienintelė saugi alternatyva – nepradėti rūkyti“.
ParengėVisuomenės sveikatos priežiūros specialistėRamutė Mineikienė