LIETUVOJE NUO ERKINIO ENCEFALITO PASISKIEPIJA TIK MAŽDAUG DEŠIMTADALIS GYVENTOJŲ
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai įspėja, kad jau prasidėjo erkių aktyvumo sezonas, todėl gyventojus, nepasiskiepijusius nuo erkinio encefalito, ragina suskubti. Pasaulinę sveikatos dieną, kuri minima balandžio 7-ąją, NVSC primena, kad Lietuva yra endeminė erkinio encefalito ir Laimo ligos šalis, nes čia itin didelė erkių populiacija.
Skiepijimo kursas – iš trijų dalių
„Kadangi Lietuva, pagal aukštus sergamumo nuo erkinio encefalito rodiklius pirmauja Europoje, pasiskiepyti nuo erkinio encefalito infekcijos rekomenduojame nedelsti, nes dėl pandeminės situacijos atostogas dažnas leisime Lietuvoje, keliausime į sodą, parką, mišką“, – sakė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Epidemiologė paaiškino, kad skiepijimo kursas nuo erkinio encefalito susideda iš trijų injekcijų, toliau imunitetą palaiko vienkartinės vakcinos dozės. Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas nuo erkinio encefalito vieniems metams, reikalingos dvi vakcinos dozės. Apsauga nuo erkinio encefalito susiformuoja praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo.
Vakcinacija nuo erkinio encefalito užtikrina 98 proc. apsaugą, tačiau tai veiksminga tik tuo atveju, jei yra laikomasi paskirto skiepijimo plano. Pavėlavus pasiskiepyti, visos skiepijimo schemos iš naujo pradėti nereikia. Tokiu atveju geriausia konsultuotis su gydytoju, kuris patars, kaip toliau tęsti skiepijimą. Primename, kad skiepų nuo Laimo ligos, kurią taip pat platina erkės, nėra.
Tarp skiepų būtini intervalai
Jei ką tik pasiskiepijote ar ruošiatės skiepytis nuo COVID-19 infekcijos, labai svarbu planuojant skiepus nuo erkinio encefalito dėl skiepijimosi eiliškumo ir intervalų išlaikymo pasitarti su savo gydytoju.
Nuo erkinio encefalito Lietuvoje galima pasiskiepyti savo arba darbdavio lėšomis. Įrodyta, kad investicija į profilaktinį skiepijimą atsiperka dešimteriopai, todėl kad, pasiskiepiję asmenys apsaugo ne tik save, bet tuo pačiu taupomos tiesioginės sveikatos priežiūros išlaidos, nes mažėja sunkių ligos atvejų skaičius, mažiau užsikrėtusiųjų gydoma ligoninėse, išvengiama komplikacijų ir mirties atvejų.
Itin didelę riziką susirgti erkių platinamomis ligomis patiria miškų ir laukų darbininkai, žemdirbiai, keliautojai, turistai, sportininkai, grybautojai, uogautojai.
Lietuvai – Austrijos pavyzdys
NVSC epidemiologai primena, kad vakcina nuo erkinio encefalito naudojama jau apie 40 metų. Tai yra laiko patikrinta ir efektyvi vakcina. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti Austrija, kur taip pat dėl gamtinių sąlygų yra daug erkių. Apie 90 proc. šios šalies gyventojų yra pasiskiepiję, todėl šalyje, turinčioje kiek daugiau nei 8 mln. gyventojų, registruojami tik pavieniai ligos atvejai.
Lietuvoje, kasmet, nuo erkinio encefalito pasiskiepija tik nedidelė visuomenės dalis ir tai sudaro apie 10 proc. visų gyventojų. Praėjusiais metais lyginat su 2019 m. pasiskiepijusių asmenų skaičius išaugo daugiau nei 30 proc., tačiau tai sudarė tik 12 proc. visų Lietuvos gyventojų, kurie gali jaustis saugūs dėl erkių platinamos erkinio encefalito ligos.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija