LT  |  EN  |  RU      Sitemap 20Sitemap 20
slide 1

Autizmas: mezgame pokalbius

Balandžio 2-oji – Pasaulinė autizmo supratimo diena.  Šią dieną minime puošdami savo profilio nuotrauką proginiu rėmeliu, fotografuojamės apsirengę mėlynai ar piešiame lietaus lašelius..... Dažnai iškyla klausimų kokia simbolika ar spalva yra tikslinga minėti šią dieną? Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ atsako:

Nuo dėlionės prie begalybės simbolio. Dėlionės detalė kaip simbolis buvo pradėtas naudoti dar 1963 m., kai autizmas buvo suprantamas kaip "mįslingas" sutrikimas, lyg tam asmeniui kažkokios detalės trūktų. Beje, pradžioje dėlionės paveikslėlyje dar buvo vaizduojamas verkiantis berniukas. Visai nekeista, kad autistiškų žmonių bendruomenė nenori tokio įvaizdžio. Pasirinktas begalybės simbolis, jau kurį laiką naudojamas simbolizuojant neuroįvairovę, kurios kontekste ir matomas autizmas.

Sąvoką „neuroįvairovė“ 1998 m. pasiūlė australų sociologė Judy Singer. Neuroįvairovės požiūriu žmogus yra nuolat besikeičiantis, įgyjantis naujų savybių, patiriantis skirtingas emocines būsenas, kurios negali būti įspraudžiamos į siaurus ligų klasifikacijų rėmus. Neuroįvairovės pripažinimas yra esminės žmogaus teisės – būti gerbiamam tokiam, koks esi, – užtikrinimas.

Nuo mėlynos prie įvairių spalvų. Mėlyna spalva, kurią išpopuliarino šiandien prieštaringai vertinama organizacija “Autism Speaks” (JAV) su judėjimu #lightitupblue, simbolizavo, kad autizmas - tai “berniukiškas” sutrikimas, nes dar 10 metų atgal buvo galvojama, kad šis sutrikimas diagnozuojamas 8k. didesniam skaičiui berniukų nei mergaičių. Naujausi tyrimai rodo, kad santykis yra 3:1 – mergaičių autizmas tiesiog mažai tyrinėtas, o pasireiškia kitaip. Beje, užsienio šalyse autistiškas mergaites, jų skirtingumą simbolizuoja geltonos boružėlės. Mėlyną spalvą vis dažniau keičia spalvų spektras, simbolizuojantis neurologinę įvairovę (angl. neurodiversity). Dar siūloma aukso spalva, nes auksas periodinėje cheminių elementų lentelėje žymimas simboliu "Au" (Au-tizmas).

Nuo žmogaus su sutrikimu - prie autistiško žmogaus. Save atstovaujantys autistiški asmenys pageidauja, kad jų nevadintume žmonėmis “su sutrikimu”, būtinai pabrėždami diagnozę. Kasdienėje kalboje galima drąsiai sakyti: autistiškas vaikas, autistiškas asmuo, autistiška moteris ir t.t. Neuroįvairovė jungia „kitoniškos psichikos žmones“. Žinoma, terminas “asmuo, turintis autizmo spektro sutrikimą” yra moksliškai teisingas, vartojamas specialistų. Svarbu nesakyti “serga autizmu, kenčia nuo autizmo, gydyti autizmą” – autizmas nėra liga.

Visiškai nesvarbu kokį simbolį ar spalvą pasirinksite šiandien. Svarbu yra tai, jog minėdami šią dieną, Jūs prisidedate prie autistiškų vaikų ir suaugusiųjų priėmimo, padedate kovoti su mitais bei stigmomis. Dalinamės paskaitos „Autizmas: mezgame pokalbius“ video: https://www.youtube.com/watch?v=_OM_2Fj1JtY&t=3s. Paskaitos klausytojai turi galimybę išgirsti Giedrę Skaisgirytę-Kairę. Pranešėja yra elgesio analizės specialistė, VšĮ „ISADD Lietuva“ mokymų koordinatorė. Esame įsitikinę, jog žmonės, turintys šiuos sutrikimus, dabar turi galimybių tobulėti nei bet kada anksčiau. Nors jie dažnai gali susidurti su iššūkiais, tačiau jie taip pat gali įveikti kliūtis ir mėgautis pilnaverčiu gyvenimu. Norint, kad autizmo spektro sutrikimą turintys žmonės bei jų šeimos nariai būtų laimingi ir sėkmingi, labai svarbu naudotis patyrusių specialistų patarimais bei ugdyti visuomenę ir mus supančią bendruomenę.

Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai kviečia peržiūrėti video paskaitą ir komentaruose (socialinio tinklapio Facebook paskyroje) išreikšti savo palaikymą asmenims, turintiems autizmo spektro sutrikimus. Palaikymą komentaruose išreikšti galite:

  • Įkeldami nuotrauką, kurioje esate apsirengę mėlynai;
  • Įkelti nuotrauką, kurioje atsispindi lietaus lašeliai;
  • Įkelti nuotrauką, kurioje atsispindi Jūsų nuomone tinkamas simbolis, spalva, šūkis ar....

Visų palaikiusiųjų laukia Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro įsteigti prizai!

Logo

Logo

NUTIKO SUKREČIANTIS ĮVYKIS?
Kviečiame kreiptis į „Mobilią psichologinių krizių įveikimo komandą“ ir gauti pagalbos.
 

PLAČIAU


Logo

 

KALENDORIUS

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

© 2019 Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461

Please publish modules in offcanvas position.