Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas
Telefonas: (8 447) 51 661
info@jurbarkovsb.lt

 

A- A A+
 

     Alkoholis – tai viena iš seniausiai žinomų psichotropinių medžiagų, išgaunama iš angliavandenių. Žmonės vartoja etilo alkoholį. Etonolis – stiprus slopinamasis preparatas – lėtina ir slopina galvos ir stuburo smegenų funkcijas (mąstymo, suvokimo, veiksmų kontrolės ir t.t.) Alkoholio vartojimas dažnai paaugliams pateikiamas kaip suaugusiųjų elgesys, kuris leidžia „įtvirtinti“ savo nepriklausomybę. Tačiau ir čia galima pastebėti paradoksą: nors paaugliai siekia nepriklausomybės, tačiau alkoholio vartojimas skatina priklausomybę. Paaugliai tampa nepriklausomi spręsdami konfliktus, pažindami savo jausmus ir emocijas. Šis veiksmas yra būtina vystymosi proceso dalis, o alkoholio vartojimas jį sutrikdo. Jauni žmonės savo jausmus pakeičia alkoholiu, užuot sprendę konfliktus ar išgyvenę skausmingas emocijas. Alkoholio vartojimas atrodo pati tinkamiausia reakcija kilus skausmingai situacijai: paauglys iš pradžių pamiršta savo problemas, pakinta emocijos ir jausmai, tikrieji jausmai nuslopinami, užmaskuojami, paauglys tuo metu psichologiškai ir emociškai įstringa.

Rūkymas- tai dar viena priklausomybės rūšis, kuriai pasiduoda paaugliai norėdami patirti kažką naujo. Pasaulio sveikatos organizacija rūkymą apibrėžia kaip ligą, įtrauktą į Tarptautinę ligų klasifikaciją, kurioje tabakas įrašytas kaip priklausomybę ir psichikos bei elgesio sutrikimus sukelianti medžiaga. Todėl tabako rūkymas ar kitoks reguliarus jo vartojimas vadinamas ir laikomas narkomanijos rūšimi. Taip pat rūkymas šiuo metu yra didžiausias neinfekcinių ligų rizikos faktorius. Visos rūkymo sukeltos ligos lemia 20 % bendrojo mirtingumo. Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų per metus miršta daugiau kaip 7 tūkst. žmonių. Ne maža dalis rūkorių, rūkyti pradeda dar paauglystėje, todėl kalbėti apie rūkymo sukeliamą žalą reikia pradėti kuo anksčiau.

Apie su alkoholiu ir rūkymu susijusias problemas, buvo aptarta Jurbarko rajono Juodaičių pagrindinėje mokykloje 2019 m. sausio 22 d. Paskaitose dalyvavo 6-7 klasių mokiniai. Mokiniai dalinosi nuomone apie alkoholį vartojančius suaugusius žmones, jų išvaizdos ir charakterio pakitimus, atsiradusius įgijus priklausomybę nuo alkoholio. Pamokos metu mokiniai stebėjo filmą apie alkoholio sukeltus padarinius visuomenei. Pamokos pabaigoje pasitelkus mokomąja medžiaga mokiniai dėliojo užrašus prie paveikslėlių, kokią alkoholio žalą atspindi pateikti paveikslėliai, vėliau mokiniai žaidė žaidimą su netikra alkoholiko ranka, bandė paimti daiktus, juos parduoti, užrašyti kainas. Visi norintys galėjo išbandyti girtumo akinius, kuriais užsidėję vaikščiojo tiesia linija po klasę. Pamokos metu buvo aptarta ir rūkymo žala, mokiniai stebėjo rūkoriaus plaučius. Pamokos metu, specialios pompos pagalba, leido orą į netikrus plaučius ir stebėjo kaip įeinant orui, keičiasi rūkoriaus plaučių struktūra. Paaugliams vaizdinė medžiaga, kurią pateikė Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras labai patiko.

Parengė

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Gitana Šulcienė

juodaic2

juodaic1

juodaic4

juodaic5

 

 

 

Atmintinos dienos

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

Raudone

 

 
Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461
Sprendimas: LANMETA