LT  |  EN  |  RU      Sitemap 20Sitemap 20
slide 1

Tarptautinė triukšmo suvokimo diena

Triukšmas – tai nepageidaujami, erzinantys arba kenksmingi garsai, kurie gali turėti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai ar gyvajai gamtai. Šiuolaikiniame pasaulyje triukšmo tarša tampa vis didesne problema, ypač miestuose ir industrinėse vietovėse ir jau pripažįstama viena iš ekologinių problemų, keliančių grėsmę sveikatai. Triukšmas gali būti techninis, gamybinis, sukeliamas gamtos reiškinių ar gyvūnų. 

Pernelyg didelis triukšmas gali sukelti problemų, susijusių su klausa, tokių kaip: klausos praradimas, padidėjęs jautrumas garsui, ūžesys, spengimas ausyse.

Pats pavojingiausias - nuolatinis pastovus triukšmas, kuris sukelia nervinę įtampą ir stresą, skatina su nervine organizmo reguliacija susijusių ligų atsiradimą ir jų progresavimą.

 

Triukšmo poveikis gali būti skirstomas į dvi kategorijas:

  • Tiesioginis poveikis: klausos praradimas, klausos nuovargis, spengimas ausyse.
  • Netiesioginis poveikis: padidėjęs kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimai, miego sutrikimai, dirglumas, sumažėjusi koncentracija, prastėjanti atmintis, padidėjęs nerimas ir stresas.

Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Triukšmas gali veikti ir fiziškai, ir psichologiškai, trikdydamas tokias pagrindines veiklas kaip miegas, poilsis, mokslas ir bendravimas.

Ilgalaikis triukšmo poveikis gali sukelti rimtas sveikatos problemas:

  • Kardiovaskulines ligas: tyrimai rodo, kad ilgalaikis triukšmo poveikis gali padidinti infarkto ir insulto riziką.
  • Psichines ligas: triukšmas gali sukelti nerimą, depresiją ir kitas psichines ligas.
  • Miego sutrikimus: triukšmas gali apsunkinti užmigimą, prastinti miego kokybę ir sukelti miego apnėją.
  • Klausos pakenkimą: ilgalaikis poveikis didelio stiprumo triukšmui gali sukelti laipsninį klausos praradimą, kuris gali būti negrįžtamas.

Vaikų ir jaunuolių klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau ir lengviau pažeidžiama. Dėl stipraus muzikinio triukšmo net 30–40 % 14-20 m. jaunuolių klausa yra pažeista. Pažeista centrinė nervų sistema, keičia žmogaus elgesį, skatina grubumą bei agresyvumą. Dėl klausos pakenkimo gali kilti sunkumų jauniems asmenims pasirenkant profesiją. Neprigirdintis žmogus negalės pasirinkti muziko, pedagogo, gydytojo, vairuotojo, ir daugelio kitų profesijų.

Yra keletas būdų, kaip sumažinti triukšmo poveikį:

  • Dėvėkite klausos prevencines priemones (ausų kištukus). Jei esate veikiamas didelio triukšmo mokykloje, bendruomenėje (masinės varžybos, koncertai) arba namuose (pjaunant žolę, remontuojantis namus).
  • Venkite triukšmingų vietų. Per koncertą, diskoteką, žiūrovų salėje būkite atokiau nuo garso kolonėlių. Jeigu esate koncerte, padarykite pertrauką, pasivaikščiokite. Jei esate muzikantas, būtinai dėvėkite ausų apsaugas.
  • Pritildykite muziką. Klausydami triukšmingos muzikos uždaroje vietoje, ar per ausines, sumažinkite garso lygį. Prisiminkite: jei draugas gali girdėti muzika iš tavo ausinių stovėdamas metro atstumu, muzika be abejonių groja per garsiai.
  • Pasirinkite tinkamą laisvalaikį. Artėjant vasarai atkreipkite dėmesį kokį  laisvalaikio praleidimo būdą renkatės: šaudymas į taikinį, plaukiojimas motorine valtimi, važinėjimas motociklu, muzikos koncertai ir festivaliai, muzikos klausymasis mašinoje nėra patys geriausi laisvalaikio praleidimo būdai kalbant apie triukšmo taršą. 
  • Būkite atsakingas vartotojas. Rinkdamiesi muzikinę aparatūrą, žaislus, prietaisus atkreipkite dėmesį į skleidžiamo garso lygius, rinkitės tylesnius modelius, ypač naudojamų šalia ausų, pavyzdžiui plaukų džiovintuvas.
  • Daugiau laiko leiskite gamtoje. Medžio lapų šlamėjimas, nesmarkus vėjo ūžavimas, iš arbatinuko besiveržiančių garų triukšmas – tai BALTASIS TRIUKŠMAS. Jis padeda užmigti, eliminuoja triukšmo sukeltą neigiamą poveikį.

Svarbu rūpintis savo klausos sveikata ir stengtis sumažinti triukšmo poveikį. Jei jaučiate, kad triukšmas neigiamai veikia jūsų sveikatą, kreipkitės į gydytoją.

 

Visuomenės sveikatos specialistė 

Edita Teiberytė

 

1

2

3

Logo

Logo

NUTIKO SUKREČIANTIS ĮVYKIS?
Kviečiame kreiptis į „Mobilią psichologinių krizių įveikimo komandą“ ir gauti pagalbos.
 

PLAČIAU


Logo

 

KALENDORIUS

Pirm A T K P Š S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Bendradarbiaujame su:

pantera logo

Jrb gimnazija

Erzvilko gmnz

Veliuonos gmnz

Naujamiestis

Vytauto Didziojo

Klausuciai

© 2019 Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Lauko g. 17, LT-74157 Jurbarkas | tel. (8 447) 51 661 | info@jurbarkovsb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 303506461

Please publish modules in offcanvas position.